رهپویان هدایت

این وبلاگ با هدف روشنگری پیرامون مسیحیت صهیونیستی و تبشیری راه اندازی شده است

رهپویان هدایت

این وبلاگ با هدف روشنگری پیرامون مسیحیت صهیونیستی و تبشیری راه اندازی شده است

رهپویان هدایت
انتقادات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.
جهت ارسال سئوالات خود از قسمت "تماس با من" اقدام نمایید.
پاسخگوی سئوالات شما هستیم .
با تشکر.

بایگانی
نویسندگان

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

پوستر
دوشنبه خرداد ۱۰ ۱۳۹۵، ۰۹:۱۲ ق.ظ

عقل‌ستیزی در فرقه مسیحیت تبشیری

مبلِّغان مسیحیت تبشیری همواره با عقل و عنصر عقل‌ورزی مخالفت کرده و آن را در زمینه شناخت بی‌فایده می‌دانند، اما قرآن، ائمه معصومین (ع) و متکلمین اسلامی همواره به بهره‌گیری از نعمت عقل در کسب معرفت تأکید ورزیده‌اند.

به گزارش انجمن رهپویان هدایت، در اعتقادات دین مبین اسلام از نعمت عقل به‌عنوان اصلی‌ترین ویژگی انسان و یا از آن با لقب‌های "پیامبر درونی" یا "حجت الهی درونی" یاد شده است.

با وجود آن‌که تشخیص حق از باطل با واسطه این حقیقت مشترک بین همه انسان‌ها صورت می‌گیرد، اما در بسیاری از مکتب‌ها با عقل مبارزه می‌شود.

 علت اساسی این مقابله در واقع پوشاندن ضعف و نشأت گرفته از غیر عقلانی بودن عقیده گروه‌های عقل‌ستیز است؛ وگرنه کیست که نداند حوزه نفوذ ادراک عقلی آن قدر گسترده است که توانایی اثبات بسیاری از اصول را دارد.

 یکی از ادیانی که پیروان آن از ابتدا با عقل مشکل داشتند، مسیحیت بود و پرواضح است فرقه‌های منشعب از آن مثل: مسیحیت تبشیری نیز درگیری‌شان با این اصل بدیهی، بیش‌تر نمود پیدا کند.

در شبکه‌های ماهواره‌ای وابسته به این فرقه مدام از "عقل‌ستیز بودن اعتقادات مسیحیت" سخن به میان می‌آید و آموزه‌های آن را غیرقابل درک به‌وسیله عقل می‌دانند.

"رسول حیدری" مجری شبکه مسیحی محبت در برنامه "امید جاودان"، در پاسخ به سؤال یک بیننده در رابطه با موضوع تثلیث نیز به همین حربه متوسل شد.

این مجری ضد اسلام، "فلسفه" و "علم" را ناتوان از اثبات چنین آموزه‌هایی معرفی کرد و روش جایگزین آن‌ها را "ابزار روحانی" معرفی کرد که به زعم وی، در فلسفه ضعیف و در علم وجود ندارد.

البته این‌که ابزار روحانی ادعایی چه است و کاربردش چیست و چگونه می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد، سؤال‌های روشنی است که هیچ‌گاه جواب واضحی به آن‌ها داده نشده است.

خاطرنشان می‌کند، علاوه بر رسول حیدری افرادی چون: "آرمان رشدی"، "سارو خاچیکی" و ... نیز از زیر بار پاسخ‌گویی به سؤال‌های مرتبط با تثلیث طفره رفته‌اند.

بر اساس این گزارش، یکی از اصول پرچالش در مسیحیت، آموزه مشهور تثلیث است که همیشه با توجیه‌های سطحی و مثال‌های بی‌ارتباط از جانب مبلغان فرقه مسیحیت تبشیری به آن پرداخته می‌شود.

نقل قول‌های تاریخی نشان داده که چندین بار مجمع بزرگ از علمای سطح بالای مسیحیت برای حل این معضل جمع شده‌اند و نتیجه تأیید تثلیث، تنها بی‌توجهی به عقل بوده است.

 این انحراف بزرگ، شالوده‌ای را در مسیحیت بنا گذاشته که هر زمان اصول دینی با عقلانیت دچار مشکل شود با استفاده از "شعار ایمانی بودن قضیه"، از کنار مسأله بگذرند.

در منشور اعتقادات مسیحیت همواره عهد جدید، آبای کلیسا، متکلمین مسیحیت و مبلغان مسیحی با عقل و عنصر عقل‌ورزی مخالفت ورزیده و آن را در زمینه شناخت بی‌فایده می‌دانند.

نتیجه "عقل‌ستیزی" در مسیحیت آن شد که مسیحیان اعلامیه جدایی علم و دین را به دیوارها چسباندند و کلیسای عقل‌گریز را از عرصه جامعه بیرون رانده و علم و عقل را جانشین آن ساختند.

 بنا به عقیده مسیحیان تبشیری، مسیحیت یک دین و مذهب نیست، بلکه یک شعار اخلاقی است، اما روشن است که مردم به ستوه آمده از ظلم ظالمان، حقیقت‌جویان اندیشمند، خدا باوران عدالت‌جو و دلیرمردان استکبارستیز، نمی‌توانند آرمان‌های خود را در این شعار توخالی بیابند.

اما بر خلاف مسیحیت، اسلام پس از ظهور، جایگاه والایی را برای عقل اختصاص داد و فلسفه یونانی که در غرب عقل‌گریز اهمیتی نداشت، در دنیای اسلام مورد استقبال قرار گرفت و اصول آن که هیچ تضادی با اصول اسلامی نداشت، به سرعت پذیرفته شد.

دستورهای اسلامی، قرآن، ائمه معصومین (ع) و متکلمین اسلامی همواره به عنصر عقل در کسب معرفت تأکید ورزیده‌اند که این خود نشان‌گر عقل‌‌گرا بودن دین مبین اسلام و اصول اعتقادی آن است.

می‌توان چنین نتیجه گرفت که اصول مسلم اسلام "عقل‌پذیر" است و اساسا این اصول باید با عقل پذیرفته شود، اما در نقطه مقابل آن آموزه‌های مسیحیت تبشیری، "عقل‌ستیز" بوده و یک مسیحی باید با تسلیم و دل‌دادگی - نه فهم و درک عقلی- آن‌ها را بپذیرد.  

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۳/۱۰
انجمن رهپویان هدایت

نظرات (۶)

۱۱ خرداد ۹۵ ، ۰۸:۲۹ محمد لاهیجی
من اخبار شمارو دنبال می کنم . تا جایی که می دونم اصلی ترین نقطه ضعف مسیحیت ، همین تثلیث هست که قابل توضیح و دفاع هم نیست که نیست.
مشخصه با وجوده چنین نقطه ضعفی زیاد دنبال تعقل و تفکر نباشند. چون از دل این تفکر، حتما سوال و ابهام خارج می شه . اونهم نسبت به اساس مسیحیت
بابا عقل کیلویی چند؟ دنیای غرب، غرق در منجلاب و فساد شده و هیچ کس هم جلودارش نیست.
حتی در کشوری مثل ایتالیا بیخ گوش پاپ، قمارخانه ها، خانه های فساد و مصرف مشروبات الکلی بیداد می کنه.
 و بیش تر شبکه های ماهواره ای پورن از ایتالیا پخش می شه.
کاش مسیحیت به جای اینکه ظاهرا به فکر شرق و خصوصا ایران باشه، قبلش به داد غرب فاسد برسه.
اول و آخرش حرف از سیاسته و بس...
یاد مثل عامیانه فارسی افتادم که می گه"کچل اگه دوایی داشت، سر خودش را دوا می کرد"
سلام و خسته نباشید خوب جایی دست گذاشتین به نظرم با بررسی فقدان عقل در پروتستانتیزم و حتی مقاسه آن با جایگاه عقل در کاتولیزیسم میشه به مطالب خوبی رسید.
باز چرندیات شما شروع شد برید به کاراتون فکر کنید هر چند فکر نکم شماها عقلی هم برای فکر کردن داشته باشین ساندیس خورا

پیروزی نزدیکه.....
بابا بی خیال تو اردک نیستی چه برسه به ارد خخخخخ
دوستان عزیز موافق و مخالف این متن، به عنوان فردی بی طرف و آزادفکر، دارم این نظر رو می نویسم.
میدان مباحثه و جدال عقلی، نباید با توهین همراه بشه. اگه نقدی بر نوشته دارید لطف کنید به صورت مستند بیان کنید و ادمین وبلاگ نیز به آن پاسخ شایسته بدهد.
به عبارت دیگر اول باید فرهنگ نقد را یاد بگیریم و سپس وارد این معرکه حساس بشویم.
باز هم ازتون تقاضا دارم، توهین های احساسی مثل ساندیس خور، وابسته و ... را به کنار بگذارید و به صورت منطقی با هم تبادل نظر کنید.
از اینکه طولانی شد عذر می خواهم.
پاسخ:

بی طرف عزیز متاسفانه تو این فضا هر کسی بخواد حرفی بزنه از طرف هم اندیشان امثال آقای ارد بزرگ به ساندیس خوری متهم میشه در چنین فصایی به نظر شما جایی برای منطق وجود داره؟؟؟؟

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی