رهپویان هدایت

این وبلاگ با هدف روشنگری پیرامون مسیحیت صهیونیستی و تبشیری راه اندازی شده است

رهپویان هدایت

این وبلاگ با هدف روشنگری پیرامون مسیحیت صهیونیستی و تبشیری راه اندازی شده است

رهپویان هدایت
انتقادات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.
جهت ارسال سئوالات خود از قسمت "تماس با من" اقدام نمایید.
پاسخگوی سئوالات شما هستیم .
با تشکر.

بایگانی
نویسندگان

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

پوستر

به گزارش رهپویان هدایت: کاردینال برنارد لا   Bernard Lawدر سن ۸۶ سالگی درگذشت و واتیکان برای او مراسم ترحیم برگزار کرد، مانند همه کاردینال‌های دیگر، با شکوه و مجللپاپ نیز به پیکر او احترام گذاشت و برای رستگاری‌اش دعا کرد. انگار نه انگار که این کاردینال، هماناسقف اعظم بوستون است که در پرونده سوء‌استفاده جنسی کشیش‌ها از کودکان، افتضاح به بار آورده بود. بی‌اعتنایی جدید واتیکان به قربانیان آن فضایح، شگفتی خیلی‌ها را برانگیخته است.

مراسم در تالار اصلی کلیسای «سنت پیتر» برگزار شد، بزرگترین کلیسای جهان و محل دفن همه پاپ‌های گذشته که در رُم به این مقام رسیده بودند. پاپ برای آرامش کاردینال لا دعا کرد و گفت امیدوار است او «در روز جزا مورد مهربانی پروردگار قرار گیرد... خداوند او را بیامرزد و او به خداوند ملحق شود... و به سعادت ابدی دست یابد». اما بعید است قربانیان فضایح بوستون نیز با پاپ هم‌نظر باشند. آیا واقعاً با اتفاقاتی که در پرونده بوستون فاش شد، کاردینال لا مستحق سعادت ابدی است؟

 

صحنه‌ای از مراسم ترحیم کاردینال لا در کلیسای سنت پیتر واتیکان

»الکسا مک‌فرسون»، دختری که طی سنین ۳ تا ۹ سالگی توسط یک کشیش در بوستون مورد سوء‌استفاده جنسی قرار گرفته بود، پس از مرگ کاردینال لا نسبت به حمایت‌های واتیکان از وی به شدت گلایه کرد و در کنفرانس خبری در کنار وکیل خود گفت:«شما او را پوشش دادید (پشتیبانی کردید) و کاری کردید که ما به فراموشی سپرده شویم.»


افتصاح بوستون؟

در سال ۲۰۰۳ میلادی دادستان کل ماساچوست در یک پرونده هولناک دریافت که دست کم طی شش دهه در بوستون، سوءاستفاده جنسی از کودکان توسط کشیش‌ها صورت می‌گرفته و مقامات بالاتر از جمله اسقف اعظم از این رویه آگاه بوده و بدون اینکه به پلیس یا واتیکان اطلاع دهند، سکوت کرده‌اند. در مجموع این دهه ها، ۲۳۵ کشیش متهم شدند که ۷۹۰ کودک را برای غرایز شخصی خود به کار می‌گرفتند. از این تعداد، ۴۸ کشیش در ۴۸ کلیسا در دوره اسقفی «کاردینال لا» به این اقدام شنیع دست زده بودند.

تنها پس از افشای این پرونده در روزنامه بوستون گلوب و بالاگرفتن اعتراضات بود که کاردینال لا از مقام خود به عنوان اسقف اعظم کناره گرفت. تا آن زمان، لا آن چنان شهرت و محبوبیتی در آمریکا و آن چنان نفوذی در واتیکان نزد پاپ ژان پل دوم به دست آورده بود که احتمال انتخابِ لا به عنوان اولین پاپ آمریکایی بر سر زبان‌ها افتاده بود. اما مدارکِ افشاشده برای مردم بسیار بهت‌آور بود. کاردینال به یکی از کشیش‌ها به نام جان جیگان که به کودک‌آزای متهم شده بود، نوشته بود «اگر هر جور کمکی از من برای تو برمی‌آمد، با من تماس بگیر.» در یک مورد دیگر زمانی که والدینِ کودکانِ دارای معلولیت ذهنی به او از دست کشیش‌ها شکایت برده بودند، وی بی‌اعتنایی کرده بود.

کاردینال لا هیچ‌وقت محکوم نشد اما قوانین جدیدی وضع شد. برای مثال، واتیکان ۷۰۰ کشیش را از کار برکنار کرد، در بوستون برای انتصاب به عنوان کشیش باید ابتدا سوء‌سابقه فرد را بررسی کنند و دوره‌های تربیتی برای وی برگزار شود، اطلاع‌ندادن کودک‌آزاری به پلیس به عنوان جرم تلقی شد، کلیسا میلیون‌ها دلار جریمه به قربانیان پرداخت کرد و البته بخشی از هزینه آن را از فروش خانه کاردینال به دست آورد. از همه اینها مهمتر، تضعیف هر چه بیشترِ کلیسای کاتولیک در کشوری مانند آمریکا بود که عمده نخبگان سیاسی و اقتصادی از پروتستان‌ها هستند.

کاردینال پس از استعفا به رم احضار شد اما واکنش واتیکان با او مانند هر اسقف دیگر بود. او به عنوان کاردینال به خدمت در واتیکان مشغول شد و حتی از جمله افرادی بود که در جلسه انتخابپاپ بندیکت شانزدهم حضور داشت و رأی داد. حالا نیز با کمال احترام از او تجلیل شد و در واقع، پرونده او از نظر واتیکان، برای همیشه بسته شد. اما برای مردم آمریکا به قول سی‌ان‌ان، او هنوز نماد پست‌ترین سوءاستفاده‌ها از لباس روحانیت مسیحی است./مشرق

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی